Flygutprovningsprogrammet av JAS 39 Gripen E har nu ytterligare ett flygplan för de prov som genomförs till stöd för den fortsatta utvecklingen av Gripen E.
Det andra provflygplanet Gripen E, med benämning 39-9, lyfte för sin första flygning den 26 november 2018. Flygningen genomfördes från Saabs flygfält i Linköping. Under den 33 minuter långa flygningen genomfördes grundläggande prov av bland annat flygegenskaper och kommunikationssystem.
– Det andra Gripen E-flygplanet blir ett välkommet tillskott till det utmanande flygutprovningsprogrammet som vi genomför nu, säger Ken Lindberg, ansvarig för den gemensamma utprovningen av JAS 39 Gripen E vid FMV.
– Ytterligare ett provflygplan gör att vi kan öka takten i flygutprovningen som stöd till den fortsatta utvecklingen av Gripen E.